יום שבת, 24 בינואר 2015

בודפשט – בהונגריה טיול לנשמה .עיר תרבות ומעיינות מרפא .מומלץ.מאת: שרית יוכפז

 בודפשט –  בירת אירופה למרחצאות טרמיים .הגענו לבודפשט הגשומה. למה לא? אחרי הכל -קסמה של אירופה אינו מוגבל לקיץ. אז נכון שקר, מאוד אפילו. אז מתלבשים חם. הרי מן הסתם היה ברור לכולם שלא נסענו לטיול לאילת, ולמי שהיו ספקות, זמן הטיסה  כשלוש שעות וחצי ,   הגענו להונגריה, לבודפשט, ממרכזי האימפריה האוסטרו-הונגרית לשעבר, סמל התרבות, המוסיקה, האומנות, הגסטרונומיה ואירופה הקלאסית בכלל. ויורד גשם, הכל אפור . אנשים ממהרים. זאת אומרת אלה שבכלל ברחוב. אף אחד לא נראה מזמין פנים במיוחד. כולם רוטנים, מרוגזים, מתלוננים, למה תייר ניגש אליהם בכלל, שכל מה שבא להם זה לשבת בבית מול הטלוויזיה עם חתיכת קיורטוש או בלינצ'ס שירד כרגע מהמחבת וספל שוקו חם או כוסית פאלינקה טובה לנשמה. , למה בכלל החלטנו לבוא, כשאילת נמצאת סך הכל 45 דקות טיסה, עם חוף, שמש, דולפינים ומה לא. אז נכון שזה יותר זול מאשר להגיע לטוקיו. ונכון שכבר היינו, וראינו, ורחצנו בים, והשתזפנו, אבל לפחות חמים ונעים.

אז בואו, נעשה ניסוי קטן. מה לעשות, כאשר מגיעים לבודפשט, ומזג האוויר על הפנים. אין שלג, שהוא לפחות יפה, ואין שמש, שעושה כאילו חם. מה לעשות בגשם?

אז הגענו לבודפשט. נחתנו, יצאנו משדה התעופה פרנץ ליסט, ניערנו מעצמנו כמה נהגי מוניות שניסו לתת לנו תעריף של פאריז, עלינו על אוטובוס הטרנספר למלון שקבלנו דרך סוכן הנסיעות, ויצאנו לדרך. עומד מדריך (ראובן ברואר),  ואדם אחיו שאיך, איך לא, לא מבין, שקמנו בשלוש בבוקר, עברנו את מסע הבלהות של נתב"ג, עברנו טיסה בשלום, ונחתנו במדינה זרה בשמונה וחצי בבוקר, שאפילו את שלט ה"נו-סמוקינג" שלה אנחנו לא יכולים לקרוא, ומקשקש. מקשקש על איפה לא להחליף כסף, ואיזה קווי מטרו, וכמה עולה כרטיס, ואיפה צריך להיזהר ממלכודות תיירים, בסופו של דבר, הגענו למלון,  מה עושים? בחוץ יורד גשם.
    
קודם כל, נכנסים לבית קפה. אין דבר שיחזיר אותנו לחיים, כמו בית קפה במרכז אירופה. אולי קפה ניו יורק, קונדיטורית מלון מריוט או המוצרט. או אפילו רוסוורם, אנחנו שהינו במלון בוטיק זארה .נמצא במקום מצויין במרכז מרחק הליכה לכל מקום. . בחוץ יורד גשם, אבל בפנים, כמו סיפור מהאגדות. ספלי שוקולד חם (עם קצת פאלינקה בפנים לאלה שהטיסה הייתה ממש קשה), קפוצ'ינו רותח, עוגות שוקולד הרריות, קיורטוש, , שטרודלים, אסטרהאזי, בלינצ'סים ועוד ועוד. סך הכל רצינו קפה.או מרק גולש. אבל אם כבר בבודפשט, אז כמו הבודפשטיים. אז אחרי 45 דקות של גן-עדן על פני אדמות שוב עולה השאלה: מה עושים בגשם?

אז ככה, 

השוק המקורה. לא סתם קוראים לא מקורה. לאלה שלא הבינו, יש לו תקרה. מאות דוכנים של מזכרות, פפריקה, פפריקה במשחה, בגדים מסורתיים, נקניקים, תבלינים, כבד אווז, קיורטוש ובובות. חצי-יום מינימום למשוגעי השופינג שבינינו. כל המתנות,   שאנחנו פשוט חייבים לקנות , הכל שם. אז שתינו קפה, אכלנו עוגה, עשינו קניות. מתים מרעב. נעבור למסעדה ממול, 

ל"פור-סייל", נזמין מרק גולש מהביל ונמשיך בדרכנו. בית קפה על שם שגל.בית קפה רוזבין -בו קונדיטוריה הקיימת שנים רבות בו נהגה להתארח אליזבט הנסיכה בשנת 1848.ומלכת תאילנד שחקנים וזמרים.


בית האופרה בבודפסט.

 חיי תרבות :מוזיאונים  רבים. המוזיאון הלאומי, המוזיאון לאומנות קלאסית, המוזיאון לאומנות שימושית, אומניות מודרניות, הפרלמנט או הבזיליקה הראשית על שמו של המלך אישטבאן הקדוש. לא סתם תקרות דרך אגב, אלא תקרות מעוצבות, גותי, בארוק, רנסנס, רוקוקו, רומנטיקה, ארט-דקו, תורכי, אוסטרי, סרבי ומה לא. אז לא רק הגנה מפני מזג האוויר  מטפטוף , האירופאים די רגילים לתופעה), אך אלה מאתנו שמרגישים בצורך עז להתחבר לשורשים היהודיים שאותם נטשנו לפני שעות מספר, בית הכנסת הגדול באירופה ממתין למבקרים בשערים פתוחים. בית כנסת ברחוב דואני.מעל 3000 מקומות ישיבה. ומחירי כניסה סבירים למדי  בית כנסת. מפואר. אחרי הכל, למה שרק לנוצרים יהיה יפה בזמן תפילה. פעם אחת היהודים לא התביישו בזה שיש להם כסף, והעובדה שהם אפילו לא היו צריכים לשלם על כל הזהב שבפנים בכלל עזרה בתכנון הפזרני והיפיפה. חוויה שלעצמה. מבט חטוף בעץ הערבה הבוכייה, אנדרטת זיכרון השואה (הרי היא מתחת לעננים הרווים) ונמשיך הלאה.


מומלץ לבקר:  בבית הכנסת באנדרטה לזכרון השואה-עץ הערבה הבוכיה.

 נחנו, ישנו, עשינו מקלחת חמה, בקשנו מטריה מהמלון הגשם-לא נורא..

שלל בתי מרחץ מחכים לנו, 

חלקם מקורים, חלקם פתוחים. סצ'אני מתחת לכיפת השמים, גלרט ורודש מקורים, מומלץ לבדוק אם מדובר ביום גברים, נשים או מעורב. הלחות שבפנים תשכיח את הלחות שבחוץ, מסאז' טוב בטוח ייתן לנו את ה"אקסטרה אומף" שאנחנו צריכים. בערב אין ספור פאבים, דוקא ברובע היהודי (למה לא?).

סודה, סימפלה, קופלונג, 400, בובאק, שיראי, האולדמנס, וכו'. מקומות הבילוי ההונגרים האולטימטיביים, גם מחירים טובים (בערך 1-2 יורו לבירה), גם מוסיקה מעולה (הכל מפופ, דרך ג'ז ואלטרנטיבי ועד אלקטרוני), אנשים נחמדים, וסך הכל צעירי אירופה בסביבתם הטבעית .

תאטראות, בית האופרה, בתי הקפה, מחזות זמר, הופעות ג'אז, קונצרטים ונוספים גם כן אינם עוצרים רק בגלל שבחוץ מטפטף.

לסיכום,  בודפשט בחורף? הרי גשם יש בכל שנה מפברואר עד מאי ומספטמבר עד נובמבר, ולמרות זאת החיים בהונגריה ממשיכים, אנשים עדיין יוצאים לבלות, ולמה שאנחנו לא ננהג כמותם?

חשוב להדגיש (לאלה שעוד לא היה להם העונג לשמוע), שהשפה ההונגרית היא מיוחדת במינה. גם אלה מאיתנו שסבתותיהם נהגו לגמגם לעצמם "אישטנם, אישטנם" שלא התנהגנו יפה יסכימו, שבסופו של יום כנראה לא נחזור מטיול בבודפשט עם הונגרית על-בוריה. זה גם לאו-דווקא שווה מאמץ. עד שבפריז, לונדון ורומא אנחנו יודעים מה אנחנו רוצים לראות,

תמיד שווה לקחת מדריך במדינה שאנחנו לא יודעים עליה הרבה (או בכלל). שאפו בפני אדם ואחיו ראובן ברויאר,אדם היום מרצה באוניברסיטה ומתורגמן טיילנו איתו יום אחד והיה מקסים

ביום השני עם ראובן ברואר על המלצותיו, הידע שניסה להעביר לנו, הכרתו והבנתו של התרבות המיוחדת הזו במרכזה של אירופה, ועל הסבלנות באופן כללי.

ראובן ברואר: מדריך טיולים לבודפסט
0036-70-426-6166

העיר היפה בודפשט מחולקת לשני חלקים: בודה ופשט, בכל אחד מהם מגוון רב של אטרקציות שונות.
מול מלון "פור- סיזן." 

בודפשט הינה אחת הערים היפות במרכז אירופה, המציעה מגוון אטרקציות ומקומות בילוי לכל גיל. העיר מורכבת למעשה משלוש עיירות - בודה, פשט ואו-בודה, שחוברו יחדיו בשנת 1873. כיום, העיר מחולקת לשני אזורים עיקריים - בודה ופשט - אשר מופרדים על ידי נהר הדנובה, המעבר בין שני החלקים מתבצע באמצעות תשעה גשרים, הפרושים לאורך הנהר.
על הגבעה, הנמצאת בצד של בודה, נמצא ה- Buda Castle District, אשר כולל בתוכו מגוון של 

אטרקציות:

           רקע לדנובה.


כנסיית מתיאש – הכנסייה היפה נבנתה במהלך המאה ה-13 ובה הכתירו את רוב מלכי הונגריה.

מבצר הדייגים מהמבצר ישנה תצפית מרהיבה על פשט והאי מרגיט.

מוזיאון המרציפן – מאחורי כנסיית מתיאש מסתתר לו מוזיאון מרציפן קטנטן, בו ניתן לראות מגוון דמויות מעוצבות ממרציפן, שווה ביקור.

מדרחוב עם חנויות ומסעדות – הרחוב המוביל מכנסיית מתיאש לארמון המלוכה.

ארמון המלוכה – מהווה אחד מסמליה של העיר. שטח הארמון כולל מוזיאונים, גלריות, מסעדות עם נוף לפשט וטיילת עם דוכנים רבים.

הסיטדלה (Citadel) -  הסיטדלה היא מבצר מרשים, שהוקם במאה ה-19 על גבי גבעה המשקיפה על העיר. לא הרחק ממנה נמצאת אנדרטת החירות המפורסמת (Freedom Monument), שהוקמה על ידי הקומוניסטים כהוקרה לחיילים הסובייטים ששחררו את הונגריה מידי הנאצים. כדאי להגיע לכאן בשעות הלילה או לקראת השקיעה וליהנות ממראה רומנטי. הגעה: ניתן לחצות את גשר 


החירות (Szabadsag), שנמצא סמוך לשוק המקורה (בסוף הגשר מגיעים לכיכר) ולאחר מכן לעלות במדרגות המטפסות אל ההר הנמצא בצד ימין של הכיכר. כל מה שנותר הוא לעלות במסלול שעובר בחורשה מקסימה. ההליכה לא קלה במיוחד ואורכת כ-20 דקות.גשר השלשלאות - אחד מתשעת הגשרים אשר מחבר בין בודה לפשט. בימי ראשוןבעיקר בחודשי הקיץ, סוגרים את הגשר והוא הופך לטיילת עם המון דוכנים של אוכל, שתייה, תכשיטים ועוד.

האי מרגרט האי מרגרט נמצא במרכז הנהר ומהווה "ריאה ירוקה" של העיר, האי חסום לרוב כלי הרכב  באי ישנו פארק גדול המשמש למגוון פעילויותכגון רכיבה על אופניים (ניתן להשכיר אופניים משפחתיות), ריצות או פיקניקיםכמו כן, מתקיימים פסטיבלים באי בעיקר בחודשי הקיץ.


אטרקציות באזור פשט

בית הפרלמנט - בית הפרלמנט אשר ממוקם על שפת הדנובה הינו אחד המבנים המרשימים בבודפשט. הוא נבנה בשלהי המאה ה- 19. Kossuth Ter
כתובת: Kossuth tér 1-3. אתר אינטרנטwww.budapest-parliament.com

בית הכנסת דוהאני -   זהו בית הכנסת הגדול ביותר באירופה והשני בגודלו בעולם, אשר נמצא ברחוב דוהאני ברובע היהודי. בית הכנסת משמש את הקהילה היהודית בעיקר בחגים. במתחם בית הכנסת קיים מוזיאון יהודי, מוזיאון קטן על השואה וכן בית קברות יהודי.
טיילנו  ובקרנו בית כנסת היהודי דואני. עם  המדריך אדם.

בית האופרה -  בית האופרה המרשים של בודפשט נפתח לקהל בשנת 1884


בשנת 1980 הוא נסגר לשיפוצים ונפתח מחדש לכבוד חגיגות ה- 100 בשנת 1984בבית האופרה מתקיימים, בנוסף לאופרות, גם מופעי בלט וכן פעילויות עבור ילדים. ניתן לערוך סיור מודרך בבית האופרה כל יום בשעות 15:00 ו- 16:00 בשפות: אנגלית, צרפתית, ספרדית איטלקית, גרמנית והונגרית. כרטיס כניסה עולה 2,800 פורינט, יש הנחה לסטודנטים.
אתר  אינטרנטwww.opera.hu

כיכר הגיבורים -   כיכר הגיבורים נמצא בכניסה לפארק עירוני ובסוף רחוב Andrássy Avenue. הכיכר מהווה אנדרטה, שבה מוצגים פסלים של אישים חשובים במהלך ההיסטוריה של בודפשט. האנדרטה נבנתה בשנת 1896.

משני צדדיו של הכיכר הוקמו המוזיאון לאמנות יפה והגלריה לאמנות, שווה לבקר לפחות באחד מהם. מוזיאון לאמנות יפה פתוח בכל יום, למעט יום שני, הכניסה בתשלום.
אתר האינטרנטwww.szepmuveszeti.hu.

הגלריה לאמנות (Műcsarnok) פתוחה בכל יום למעט יום שני, הכניסה בתשלום.
אתר אינטרנטwww.mucsarnok.hu
 בפארק העירוני ישנן מספר אטרקציות כגון:  

גן חיות וגן בוטאני נמצא בתוך הפארק, בצד של המוזיאון לאמנות יפה. . גן החיות מאוד גדול וכולל בתוכו מגוון של חיות וצמחים, מומלץ מאוד לביקור עם ילדים. יש לבדוק לפני ההגעה מתי גן החיות פתוח באתר האינטרנט. הכניסה בתשלום, יש הנחה לסטודנטים.
אתר אינטרנטwww.zoobudapest.com
 
מרחצאות סצ'ני 
בודפשט שופעת במרחצאות מים חמים. אחד המרחצאות הטובים הינו סצ'ני אשר נמצא בפארק העירוני ברחובÁllatkerti krt. המתחם כולל שלוש בריכות שחייה וכן שתים עשרה בריכות תרמיות.
אתר אינטרנטwww.szechenyibath.com
 
טירת Vajdahunyad 
הטירה המרשימה אשר נבנתה בשנת 1896 נמצאת בתחילת הפארק, בצד של הגלריה לאמנות. כיום נמצא בה המוזיאון ההונגרי לחקלאות. המוזיאון פתוח בכל יום למעט יום שני.
אתר אינטרנטwww.fsz.bme.hu
 
השוק המקורה 

השוק המקורה נמצא בתוך מבנה ישן, אשר שימש בעבר כתחנת רכבת. השוק מחולק לשתי קומות, כאשר בקומה הראשונה מוכרים גבינות, בשר, תבלינים, ירקות, פירות וכמובן פפריקה (אחד מסמליה של הונגריה). המבחר מגוון והסחורה טובה. בקומה השנייה ניתן למצוא בעיקר מפות תחרה בעבודת יד, צעצועים, מזכרות מבודפשט וכן דוכני מזון מהיר. מחירי המזכרות אינם כל כך זולים אך ניתן למצוא מציאות. השוק המקורה נמצא ברחוב Vamhaz Korut בסוף רחוב ה- Vaci Utca,
קרוב למלון בוטיק זארה.מלון בוטיק נעים ומרכזי.עם ארוחות בוקר מפנקות. .

רחוב הואצי (Vaci Utca) 

אחד הרחובות המפורסמים בבודפשטהרחוב מציע מגוון של חנויות, החל מחנויות יוקרה וכלה בחנויות של H&M ו- CA. ישנם שלל של מסעדות ובתי קפה, ברים וחנויות למזכרות שמוכרות סינרים עם מתכון לגולש בעברית. אזהרה: בשעות הלילה מסתובבות בחורות ש"מתחילות" עם בחורים מתוך כוונה למשוך אותם לברים ספציפיים ולגרום להם לשלם על הבילוי אלפי דולרים.

והגשרים המרהיבים.מצודת בודה..צריח הדייגים.ארמון המלך שער הדרומי.
.גלריה לאומית הונגרית.מערת הנטיפים.גשר החירות

 המרחצאות היפים  -נמצא בית המלוןgellent  גלרט. נבנו ב1918. וכעבור שנים הוקמו בריכות ג'קוזי ענקיות ממוקם בבית מלון גלרט gellent . בהם הייתי ונהנתי בחום 36-40 מעלות...
זהו בית מרחץ יפה ומפורסם בבודפסט. בגלל פסיפסים צבעוניים.עמודי שיש. חלונות זכוכית פסלים. סאונות וברכות חמות ומפנקות .
מומלץ בחום.
                                             מרחצאות  גלרט.

*בבודפסט: מרכז תרבות ישראל בבודפסט-במקום מוזיאון הרצל. אולפן לעברית.מרכז חינוך ושפה.תנועות נוער
 וסוכנות יהודית.
אריק יום טוב הוא הנשיא ובין המשקיעים במרכז חשוב זה.

* מרכז בילוי -BUDA  ENTERTAINMENT & GASTRO- בבודה בית סינמה בית קולנוע .תוכלו לצפות בסרט ולשכב על מיטות נוחות להנאתכם. במרכז הבילוי שני דיסקוטקים.אולם  בו מופעי פולקלור .אנחנו צפינו במופע ריקודי פולקלור הונגריים-וסרט על בודפסט מקסים.
אולם למכירות פומביות החל מחודש מרץ.
בתי אופנה .בתי קפה מסעדות גלריה תערוכה של אוסף אופנועיםבית קולנוע  ועוד. מומלץ בחום לבקר במקום.מומלץ להגיע לבודפסט וגם בחורף

.תקבלו תמורה מלאה לכסף שלכם. 
הנאה מובטחת לזוגות .יחידים ולמשפחהכתבה:שרית יוכפז- עורכת ראשית sarit-yochpaz  

sarit0404@yahoo.com


0 תגובות:

הוסף רשומת תגובה

Translate


אודות שרית יוכפז

שמי שרית יוכפז.
אני עתונאית מזה עשרים וחמש שנים.
אני בוגרת אונברסיטת בר אילן תעודת הוראה, הסטוריה וספרות, והמכללה למנהל למדתי תקשורת..
בעלת תעודת עיתונאית של "אגודת העיתונאים תל אביב", ו"אגודת העיתונאים הממשלתית".
כתבתי בעיתונות ארצית, מגזינים לנשים ולתיירות, מקומונים ואתרי אינטרנט.
הגשתי מזה 10 שנים פינה ברדיו קול חי FM93 בנושא תיירות תרבות וארועים מיוחדים.
בהמשך למדתי גם לימודי תעודה רפואה משלימה, איפור מקצועי (כדי שיהיה לי רקע לכתוב בנושאים הללו).
הרצאתי בנושאי תקשורת ועיתונות.
מתנדבת בשעות הפנאי ל"אגודה למען העיוור", ל"נשות הדסה" -סניף נר הלילה ומתנדבת למשמר האזרחי.
אוהבת ים, ספורט, בעלי חיים והום סטיילינג.

המגזין של שרית

במגזין זה תוכלו למצוא המלצות למשפחה בנושאים הבאים: אופנה, טיפוח ויופי, אקססוריז, בריאות, צרכנות, חדש על המדף, ספרים, תרבות, הצגות, סרטים, תערוכות, תיירות, טיולים יפים, ספא, מסעדות, ולייף סטייל.

עקבו אחרי בגוגל+

התמונה שלי
מפיקה עורכת מגישה תוכנית רדיו ברדיו ליפס בימי רביעי מ10-12 בבוקר. "המלצות וראיונות" עםשרית יוכפז www/radiolips.com
מופעל על ידי Blogger.

ארכיון המגזין

רשומות פופולריות