יום ראשון, 14 בדצמבר 2014

סינמטק חולון מארח לראשונה את: פסטיבל הקולנוע היהודי ה - 16/ מאת: שרית יוכפז


סינמטק חולון מארח לראשונה את:
פסטיבל הקולנוע היהודי  ה - 16
הקרנות בכורה לסרטי עלילה, סרטים תיעודיים מהארץ
ומרחבי העולם
16- 22 בדצמבר 2014  - בסינמטק  חולון,


לראשונה יארח סינמטק חולון את מיטב סרטי פסטיבל הקולנוע היהודי ה – 16 (במקביל להקרנת הסרטים בסינמטק ירושלים) בין התאריכים 16 ל-22 בדצמבר.
רוב הסרטים שיוקרנו בסינמטק חולון הינם הקרנות בכורה בישראל, ביניהם סרטי עלילה, תעודה, וקלאסיקות משוחזרות.
"פסטיבל הקולנוע היהודי", שנערך מדי שנה בחנוכה בחודש דצמבר, מציע שלל סרטים ומפגשים עיוניים העוסקים בשאלת הזהות היהודית; אמונה, אמנות, תרבות, פילוסופיה, מוסיקה, אוכל, אורח חיים בארץ ובגולה והקשר בין היהדות לדתות אחרות. הפסטיבל שם דגש על הדרכים השונות להיות יהודי ומתייחס לאישי ולקולקטיבי דרך ערכים פלורליסטים וחופש האמונה.
הסרט שפותח את ההקרנות בחולון השנה, "כינורות הנשף", הוא עותק הדיגיטלי מחודש לקלאסיקה "כינורות הנשף", סרטו האוטוביוגרפי של מישל דראך, שהושק לראשונה בפסטיבל קאן 1974.
סרט הפתיחה הראשי של הפסטיבל השנה, שיוקרן בחולון במוצאי שבת 20.12, יהיה "פניקס" (Phoenix), סרטו המדובר של הבמאי הגרמני כריסטיאן פצולד ("ברברה") בכיכובה של נינה הוס, שהוקרן בבכורה בפסטיבל טורונטו האחרון וגרף את פרס המבקרים בסן סבסטיאן.
בין הבולטים בסרטים שיוצגו: "מר קפלן" – הקרנת בכורה לדרמה קומית מאורוגוואי על קשיש יהודי שמשוכנע שהוא זיהה קצין נאצי נמלט בשכנות לו ויוצא בעקבותיו. "לחיים" - דרמה צרפתית על שלוש נשים שהכירו לראשונה באושוויץ ונפגשות מחדש 15 שנים לאחר השחרור. "זרע קודש" - סרטו של הבמאי אורי גרודר (אור ישר), חוזר בתשובה שיוצא למסע אישי  בעקבות אחד האיסורים החמורים ביותר ביהדות - הוצאת זרע לבטלה.
אומר רוני מהדב-לוין, מנהל סינמטק חולון"שיתוף הפעולה לראשונה השנה, בשנתו ה 16 של הפסטיבל היהודי, בין סינמטק ירושלים לחולון והאפשרות שניתנה לחולון להקרין את הסרטים בו בזמן התרחשות הפסטיבל, יביא, כך אני מקווה, להגדלת חשיפת הקהל לפסטיבל הותיק והמסקרן ולאפשר גם לאנשי האזור שלא מגיעים לירושלים ליהנות ממיטב הסרטים. אני מאמין ששיתוף פעולה זה יוסיף להתקיים ואף יתרחב בשנים הבאות והפסטיבל יוכל להפוך בן בית גם בסינמטק חולון"

הסרטים שיוקרנו פסטיבל הקולנוע היהודי - סינמטק חולון:
כינורות הנשף (LES VIOLONS DU BAL) בימוי: מישל דראך
דרמה אוטוביוגרפית של מישל דראך, המתרחשת על רקע מלחמת העולם השנייה. ילד יהודי ומשפחתו מנסים לברוח מצרפת הנתונה תחת כיבוש נאצי. בהמשך, הילד גדל להיות קולנוען בעל אובססיה לתיעוד ילדותו. סרט יפיפה בצלילותו, שזכה לשבחים ברחבי העולם כשהוקרן לראשונה בפסטיבל קאן 1974, ויוקרן בעותק דיגיטלי מחודש. שחקנים: מארי ז'וזה נאט, ז'אן לואי טרינטיניאן, מישל דראך, דיוויד דראך
צרפת 1974, 110 דקות, צרפתית, תרגום לעברית
יום ג', 16.12, שעה: 18:00
מחיר כרטיס 38 ₪, למנויים הכניסה חופשית

אספן האמנות  (L'ANTIQUAIRE) בימוי: פרנסואה מרגולין
מותחן מסוגנן המוביל אותנו פעם נוספת אל מחוזות האמנות בפריז של ימי מלחמת העולם השניה. אסתר סטגמן, עיתונאית צעירה, מוצאת עצמה עמוק בתוך רשת סבוכה של סודות, שקרים ובגידות, שעה שהיא מתחקה אחר ציורים גנובים שהיו ברשות משפחתה היהודית, וחושפת פרשה שהקרובים אליה קברו היטב במשך כמה עשורים. הבמאי פרנסואה מרגולין, מביים עלילה אפלה זו במיומנות, ומשלב בתבונה את נופיה המפוארים של פריז עם פסקול יפהפה וסוחף. שחקנים: מישל בוקה, פרנסואה ברלאן, אנה סיגלביץ'
צרפת 2014, 100 דקות, צרפתית, תרגום לאנגלית ולעברית
יום ג', 16.12, שעה: 20:30
מחיר כרטיס 38 ₪, למנויים הכניסה חופשית

מר קליין (MR. KLEIN ) בימוי: ג'וזף לוסי
בצרפת תחת הכיבוש הנאצי, מר קליין הוא סוחר אמנות משגשג הרוכש מיהודים נרדפים יצירות יקרות ערך בסכומים פעוטים. יום אחד הוא מוצא על סף דלתו את עיתון הקהילה היהודית בפריז, ומכאן מקבלים חייו תפנית גורלית. הוא מגלה כי בעיר יש אדם נוסף הנושא את שמו, יהודי שנעלם מבלי להותיר עקבות. עותק דיגיטלי חדש. שחקנים: משחק: אלן דלון, ז'אן מורו, פרנסין ברז'ה, סוזאן פלום.
צרפת, איטליה 1976, 123 דקות, צרפתית, תרגום לעברית ולאנגלית
יום ד', 17.12, שעה: 18:00
מחיר כרטיס 38 ₪, למנויים הכניסה חופשית

זרע קודש (SACRED SPERM) בימוי: אורי גרודר (אור ישר)
הבמאי החרדי אור ישר יוצא למסע אישי ומטלטל בעקבות אחד האיסורים הקשים והמורכבים ביותר ביהדות – הוצאת זרע לבטלה, שנחשב לעוון החמור ביותר בתורה. הסרט חושף בפעם הראשונה את הדרך בה מתמודדים רבנים, מחנכים והורים בקהילה החרדית עם מניעת ילדיהם מאוננות. הסרט צולל לתוך אחד הנושאים המודחקים והמוצנעים ביותר בעולם החרדי ועוקב אחר המאבק הרגשי והאמונתי של הבמאי, המנסה למצוא את הדרך הנכונה להסביר לבנו את מה שנראה כנוגד את יצר הטבע האנושי.
ישראל 2014, 59 דקות, עברית עם תרגום לאנגלית
יום ד', 17.12, שעה: 20:30
מחיר כרטיס 38 ₪, למנויים הכניסה חופשית

הצד השלישי של המטבע (DESCRIPTION D'UN COMBAT) בימוי: כריס מרקר
הקרנת בכורה של עותק דיגיטלי חדש ומשוחזר לסרטו של הדוקומנטריסט הצרפתי הענק כריס מרקר (1921-2012), שהוזמן על ידי וים וליה ון ליר בראשית שנות ה-60 ליצור סרט תיעודי על ישראל. מרקר מתבונן במדינה ושואל שאלות מתוך הבנתו כי המאבק המכריע של ישראל אינו המאבק על עצם קיומה, אלא מאבק על גיבוש זהותה הרוחנית והתרבותית. מה משמעותם של סמלים בחיינו? מהו זיכרון קולקטיבי? מהם הגבולות בין הפרטי לציבורי? זוכה פרס דב הזהב לסרט התיעודי הטוב ביותר בפסטיבל ברלין 1961.
ישראל, צרפת 1960, 60 דקות, עברית, תרגום לאנגלית
יום ה', 18.12, שעה: 18:00
מחיר כרטיס 38 ₪, למנויים הכניסה חופשית

עלים אדומים  RED LEAVES)) בימוי: בזי גטה
מסגניו טדלה, אלמן טרי בן 74, עלה מאתיופיה לישראל לפני 28 שנה עם אשתו ושלושת ילדיו. לאחר מות אשתו מסגניו מוכר את הבית ויוצא למסע בין בתי ילדיו על מנת לבלות עמם את הזמן שנותר לו. ההתנגשות האלימה בין התרבות והערכים האתיופים עליהם שמר באדיקות, ערכים שהאמין כי הנחיל לילדיו, אל מול המציאות האכזרית שטופחת על פניו, מביאים את מסגניו לעימות אחרון מול משפחתו. שחקנים: אשטו דבבה, חנה היילה, מאיר דסה, רותי אסרסאי, סולומון מרשהשולה מולא
ישראל 2014, 80 דקות, עברית, אמהרית, כתוביות בעברית
יום ה', 18.12, שעה: 20:30
מחיר כרטיס 38 ₪, למנויים הכניסה חופשית

לחיים (À LA VIE) בימוי: ז'אן-ז'אק זילברמן
הלן, לילי ורוז נפגשו באושוויץ, אולם הקשר ביניהן ניתק לאחר השחרור. נחושה למצוא את חברותיה הוותיקות, הלן מפרסמת מודעה בעיתון אידי. חמש עשרה שנה לאחר מכן, היא סופסוף שומעת מהן. האיחוד המרגש מתקיים בעיירת קיט בחוף הצרפתי. במהלך מספר ימים של שמש בשנות השישים, הנשים מחדשות את הקשר ביניהן ומסייעות זה לזו להתגבר על השדים שמלווים אותן כצל מימי המלחמה. שחקנים: ז'ולי דפרדייה, יוהנה טר סטיגה, סוזאן קלמנט
צרפת 2014, 104 דקות, צרפתית, תרגום לאנגלית ולעברית
יום ו', 19.12, שעה: 19:30
מחיר כרטיס 38 ₪, למנויים הכניסה חופשית

פליקס ומאירה (FELIX ET MEIRA) בימוי: מקסימה ג'ירו
פליקס הוא קנדי צרפתי אקסצנטרי שאביו האמיד גוסס. מאירה היא אישה חרדית נשואה עם ילד, המחפשת אחר משמעות. הם לא נועדו להיפגש, ובוודאי לא להתאהב. פליקס ומאירה הוא סיפור אהבה עדין ומרגש שמסופר דרך שפת גוף, צבעוניות צלולה ודימויים אווירתיים. שחקנים: מרטין דוברה, הדס ירון
קנדה 2014, 105 דקות, צרפתית, אנגלית ואידיש, תרגום לעברית
יום ו', 19.12, שעה: 21:30
מחיר כרטיס 38 ₪, למנויים הכניסה חופשית


פניקס (PHOENIXבימוי: כריסטיאן פצולד
גרמניה שלאחר מלחמת העולם השנייה. נלי, ניצולת שואה שנפצעה קשות בפניה, שבה לברלין. לאחר ניתוח פלסטי לשחזור הפנים, היא יוצאת לחפש אחר בעלה, ג'וני. כשהיא מצליחה בסופו של דבר לאתר אותו, הוא לא מזהה אותה אך מגיש לה הצעה: כיוון שהיא די דומה לרעייתו שלדידו לבטח נספתה, הוא מבקש ממנה לסייע לו לתבוע את הירושה שלה. נלי מסכימה, ונהפכת לכפילה של עצמה. היא רוצה את האהבה של חייה בחזרה בכל מחיר, אך חייבת להבין האם ג'וני אהב אותה אי פעם, או שמא בגד בה. שחקנים: נינה הוס, רונלד זרפלד, נינה קונזנדורף.
טריילר מתוך הסרט פניקס https://www.youtube.com/watch?v=LZjTQuLnp4A
גרמניה 2014, 98 דקות, גרמנית, אנגלית, תרגום לאנגלית ועברית
יום ש', 20.12, שעה: 21:30
מחיר כרטיס 38 ₪, למנויים הכניסה חופשית

מר קפלן MR. KAPLAN בימוי: אלווארו ברכנר
יעקב קפלן הוא קשיש יהודי בן 76 שהיגר מאירופה לאורוגוואי בימי מלחה"ע השנייה והעמיד שם בית ומשפחה. הוא נתקל בזקן גרמני נמרץ ומסתורי המתגורר על שפת הים, ומתחיל לפתח חשדות כי מדובר בקצין נאצי נמלט. קפלן מחליט לרדת לשורש העניין, מגייס למשימה איש משטרה מובטל, ויחד הם מתכננים מבצע חשאי של חטיפה והסגרת הנאצי לישראל. קומדיה שנונה שפותחה במסגרת החממה לקולנוע בירושלים והוקרנה בפסטיבלים של לונדון, שיקגו וטורינו. שחקנים: הקור נוגוורה, נסטור גוצ'יני, רולף בקר.
באדיבות קולנוע לב - אורוגוואי 2014, 95 דקות, ספרדית, תרגום לעברית
יום ב', 22.12, שעה: 20:30
מחיר כרטיס 38 ₪, למנויים הכניסה חופשית
 מומלץ.

פרטים לרכישת כרטיסים:
טלפון לרכישת כרטיסים: 03-5021555

0 תגובות:

הוסף רשומת תגובה

Translate

אודות שרית יוכפז

שמי שרית יוכפז.
אני עתונאית מזה עשרים וחמש שנים.
אני בוגרת אונברסיטת בר אילן תעודת הוראה, הסטוריה וספרות, והמכללה למנהל למדתי תקשורת..
בעלת תעודת עיתונאית של "אגודת העיתונאים תל אביב", ו"אגודת העיתונאים הממשלתית".
כתבתי בעיתונות ארצית, מגזינים לנשים ולתיירות, מקומונים ואתרי אינטרנט.
הגשתי מזה 10 שנים פינה ברדיו קול חי FM93 בנושא תיירות תרבות וארועים מיוחדים.
בהמשך למדתי גם לימודי תעודה רפואה משלימה, איפור מקצועי (כדי שיהיה לי רקע לכתוב בנושאים הללו).
הרצאתי בנושאי תקשורת ועיתונות.
מתנדבת בשעות הפנאי ל"אגודה למען העיוור", ל"נשות הדסה" -סניף נר הלילה ומתנדבת למשמר האזרחי.
אוהבת ים, ספורט, בעלי חיים והום סטיילינג.

המגזין של שרית

במגזין זה תוכלו למצוא המלצות למשפחה בנושאים הבאים: אופנה, טיפוח ויופי, אקססוריז, בריאות, צרכנות, חדש על המדף, ספרים, תרבות, הצגות, סרטים, תערוכות, תיירות, טיולים יפים, ספא, מסעדות, ולייף סטייל.

עקבו אחרי בגוגל+

התמונה שלי

עיתונאית .גרה בת"א ישראל מייל: sarit0404@yahoo.com
מופעל על ידי Blogger.

ארכיון המגזין

רשומות פופולריות