יום שני, 28 במרץ 2016

עונה חדשה באופרה הישראלית: עונת 2017-2016. מאת: שרית יוכפז

מדאם בטרפלי
מימין: איריס פינק ושרית יוכפז

עונה חדשה באופרה הישראלית:
עונת 2017-2016
יצירות המופת האופראיות של גדולי המלחינים האיטלקיים: ורדי, בליני, פוצ'יני, דוניצטי ורוסיני

דניאל אורן ינצח על 3 הפקות העונה: "נורמה" "כוחו של גורל" ו"מאדאם בטרפליי" בנוסף להפקות פסטיבל האופרה בתמנע

"מאדאם בטרפליי" - הפקתו זוכת פרס האוליבייה היוקרתי של הבמאי אנתוני מינגלה

"פאוסט" מאת שארל גונו בבימויו של הבמאי עטור השבחים סטפנו פודה ובניצוחו של דן אטינגר

לראשונה בישראל האופרה "לה גאזטה" (המגזין)
מאת רוסיני בביצוע ראשון בארץ

פסטיבל האופרה בתמנע אל מול
עמודי שלמה עם האופרות:
"שמשון ודלילה" מאת סן-סנס
ו"נשף מסכות" מאת ורדי

פסטיבלי האופרה בעכו וירושלים עם
"יוליוס קיסר במצרים" בחצר מצודת האבירים ו"נבוקו" בבריכת הסולטן

ובמסגרת הפעילות האמנותית הנוספת במשכן: מחול, ג'אז, מוסיקה קלאסית וסדרות לילדים וכל המשפחהלה גאזטה
בעונה הקרובה צפויות 382 פעילויות אמנותית במשכן אשר יוצגו בפני 330 אלף צופים.
האופרה הישראלית מציעה בעונת 2017-2016 תכנית עשירה ומגוונת של סדרות אופרה, מחול, מוסיקה ומופעים לכל המשפחה.
בשנה זו ממשיכה האופרה הישראלית להעלות על במותיה יצירות מופת אופראיות בביצוע מיטב הכישרונות העכשוויים הפועלים בזירת האופרה הישראלית והבינלאומית.
על ההדגשים בעונה זו מרחיבה חנה מוניץ, מנכ"ל האופרה הישראלית:
 "אנחנו עומדים בפתחו של העשור הרביעי לפעילותה של האופרה הישראלית ובחרנו להתמקד במפגן של אהבה למולדת האופרה המובהקת - איטליה.
6 מתוך כלל האופרות שתועלינה בעונה זו לקוחות מהרפרטואר של גדולי המלחינים האיטלקיים: ורדי, בליני, פוצ'יני, דוניצטי ורוסיני ומתוכן אופרה אחת בביצוע ראשון בישראל. לאופרות אלה תצטרף גם יצירת המופת "פאוסט" מאת המלחין הצרפתי שארל גונו.
בעונה הבאה נמשיך עם מסורת הפסטיבלים שייסדנו בעשור האחרון והשנה לראשונה יתקיים פסטיבל האופרה המרכזי - אל מול עמודי שלמה בפארק תמנע. במסגרת הפסטיבל תועלנה שתי הפקות ענק של "שמשון ודלילה" ו"נשף מסכות" עליהן ינצח מנהלה המוסיקלי של האופרה הישראלית, מאסטרו דניאל אורן שהפך לסמל ההיכר של הפסטיבל במצדה.
בנוסף יתקיים פסטיבל האופרה בירושלים במסגרתו תעלה בבריכת הסולטן האופרה "נבוקו" ופסטיבל הקיץ בעכו במסגרתו תעלה האופרה "יוליוס קיסר במצרים". זהו נדבך נוסף למסורת המשלבת הפקות מיוחדות של האופרה באתרים היסטוריים ייחודיים – שילוב המאפשר חוויית צפייה יוצאת דופן המושכת אליה קהלים מהארץ והעולם.
לצד ההפקות האופראיות תתקיים במשכן עונת תרבות מגוונת הכוללת את סדרת מחול במשכן עם יוצרים ולהקות מרחבי העולם, סדרת קרקסי במה בינלאומית חדשה, סדרות מוסיקה מגוונות מקלאסית עד ג'אז עם מנצחים וסולנים מהארץ ומרחבי העולם וסדרות לילדים ולכל המשפחה".

צילום יח"צ
להלן פירוט תוכנית העונה:
אופרה
את העונה תפתח הפקה חדשה של אופרת הבל קנטו הידועה "נורמה" מאת וינצ'נצו בליני בניצוחו של דניאל אורן ובבימויו של אלברטו פאסיני הנודע שהלך לעולמו זה מכבר. זהו סיפור אהבה מרגש שבמרכזו שאלת הנאמנות הכפולה של הגיבורה: לאהוב ליבה מחד ולמולדתה מאידך. בתפקיד נורמה תופיע  זמרת הסופרן הבינלאומית מריה פיה פישיטלי.
(נובמבר 2016)

בהמשך תועלה האופרה "לוצ'יה די למרמור" מאת גאטנו דוניצטי בניצוחו של דניאל קלגרי ובבימויו המרהיב של אמיליו סאחי. במרכז העלילה סיפורה של לוצ'יה האוהבת את אדגרדו אבל נאלצת להינשא לארתורו ובליל הכלולות רוצחת את בעלה הטרי ומרגשת את הקהל בסצנת השיגעון המפורסמת. בתפקיד הראשי תופיע יקטרינה בקאנובה. (ינואר 2017)

האופרה "פאוסט" מאת המלחין הצרפתי שארל גונו ועל פי הרומן המפורסם של גתה תועלה בניצוחו של המנצח הישראלי הבינלאומי דן אטינגר, ששב לנצח באופרה אחרי עשור ובבימוי של הבמאי האיטלקי עטור השבחים סטפנו פודה שגם עיצב את התפאורה, התלבושות והתנועה להפקה זו ומגיש פרשנות בימתית יוצאת דופן בסגנונה. במרכזה של האופרה סיפורו הטראגי של פאוסט המוכר את נשמתו לשטן בעבור נעורי נצח ומשלם על כך מחיר כבד מנשוא.
בתפקיד מרגריט תופיע זמרת הסופרן אורליה פלוריאן ובתפקיד פאוסט יופיע הטנור גסטון ריברו (מרס 2017)

לראשונה בישראל תוצג האופרה "לה גאזטה" (המגזין) מאת רוסיני בניצוחו של יאן שולץ ובימויו של סטפנו מצוניס די פרלפרה. אופרה זו לא בוצעה עד כה בארץ והיא, כמיטב המסורת של רוסיני רצופה מוסיקה סוחפת ושלל דמויות צבעוניות המחפשות אהבה ובסופו של דבר, אחרי אינספור חילופי זהויות, אפילו מוצאות אותה. (אפריל 2017)

מנהלה המוסיקלי של האופרה הישראלית המנצח דניאל אורן, ינצח גם על הפקה חדשה של "כוחו של גורל" מאת ג'וזפה ורדי בבימויו של פייר פרנצ'סקו מאסטריני. זוהי אחת האופרות האהובות והדרמטיות של ורדי, בה אהבת אמת מביאה למוות ולהרס עצמי.
בתפקיד לאונורה תופיע זמרת הסופרן  אנה פירוצי ובתפקיד דון אלווארו יופיע הטנור גוסטבו פורטה הארגנטינאי. (מאי 2017)

האופרה הישראלית גאה לחתום את העונה ההפקה עטורת הפרסים של הבמאי הנודע  אנתוני מינגלה  של האופרה "מאדאם בטרפליי" מאת ג'קומו פוצ'יני בניצוחו של דניאל אורן. זהו סיפורה המפורסם של הגיישה היפנית הצעירה, שנסחפת במערבולת חושים המובילה למותה הדרמטי. (יולי 2015)

שלושה פסטיבלי אופרה יועלו בקיץ 2017 ברחבי הארץ:

פסטיבל האופרה בתמנע
השנה יתחדש פסטיבל האופרה השנתי במיקום מדברי בפארק תמנע אל מול עמודי שלמה. בפסטיבל תועלנה שתי הפקות חדשות: "שמשון ודלילה" מאת שארל קמי סן-סנס ו"נשף מסכות " מאת ג'וזפה ורדי. ( ספטמבר 2017).

פסטיבל האופרה בעכו
בחצרות האבירים בעכו יתקיים שוב פסטיבל האופרה השנתי והפעם עם הפקה חדשה של אופרת הבארוק "יוליוס קיסר במצרים" מאת גיאורג פרדריך הנדל.
(יולי 2017)

צילום יח"צ

פסטיבל האופרה בירושלים
בפסטיבל האופרה בירושלים תועלה הפקה חדשה של "נבוקו" מאת ג'וזפה ורדי בניצוחו של פרנצ'סקו צ'ילופו ובבימויו של גדי שכטר. בבריכת הסולטן, למרגלות חומות העיר העתיקה בירושלים מקבלת העלילה על נבוכדנצר הפולש עם חיילותיו אל בית המקדש -משמעות מיוחדת. ( יוני 2017)
מלבד הפקות אופראיות אלה תקיים האופרה במהלך העונה פעילויות אופראיות לילדים ולמבוגרים ובתוכן הסדרה שעת אופרה לילדים המתקיימת באכסדרת בית האופרה עם זמרי מיתר האופרה סטודיו וסדרת שבת של זהב ובה 5 קונצרטים אופראיים בשבת בבוקר.

הפעילות האמנותית הנוספת במשכן האופרה תכלול את סדרת "מחול במשכן" לצד סדרות מוסיקליות מז'אנרים שונים וסדרת קרקסים חדשה.
סדרת "מחול במשכן"
הסדרה תארח להקות ויוצרים המשקפים את העשייה העכשווית הבינלאומית לצד מופעים של המאסטרים הגדולים של המחול:
אחרי היעדרות רבת שנים, חוזרת להקתו של מוריס בז'אר לישראל עם שתי תכניות שונות: "בולרו", יצירת המופת של בז'אר למוסיקה מאת רוול ו"בלט לחיים" למוסיקה משולבת של שירי להקת קווין, סולנה פרדי מרקורי ומוסיקה של מוצרט. בז'אר יצר עבודה זו בהשראת שלושה יוצרים שסיימו את חייהם מוקדם מדי בשל אהבה: פרדי מרקורי, הרקדן חורחה דורן מלהקתו של בז'אר ומעצב האופנה הנודע ג'יאני ורסצ'ה. (אוקטובר 2016)

להקת המחול הקיבוצית תבצע בבכורה עולמית את היצירה "סוסים בשמים" מאת רמי באר לצד יצירתו "אמבכלל". (אוקטובר 2016)

בלט אייפמן חוזר למשכן עם שתי תכניות שזכו בעבר להצלחה ענקית בארץ ובעולם: "ג'יזל האדומה" בביצוע מחודש בפרשנותו המודרנית של אייפמן לבלט האלמותי על ג'יזל, ו"ענוג הוא הלילה", שזכה להצלחה אדירה בביקור הלהקה בארץ לפני שנתיים. (אוקטובר 2016)

בביקור ראשון בארץ תעלה להקת באייה ברזיל מופע שכולו חגיגה של מוסיקה חיה וריקוד ברזילאים המשולבים בריקוד רחוב עירוני, קפוארה, היפ-הופ, ברייקדאנס ועוד סגנונות ומקצבים בניהולו האמנותי של מרקו אנטוניו גארסיה שאחראי גם על הכוריאוגרפיה, עיצוב התפאורה והתלבושות. (נובמבר 2016)

בלט ז'נבה, בניהולו האמנותי של פיליפ כהן, מלהקות המחול המובילות באירופה כיום, יגיע עם שתי יצירות מרשימות של שניים מהכוריאוגרפים החשובים בעולם: קן אוסולה ואנדוניס פוניאדאקיס בביצוע של רקדנים בעלי יכולות פיזיות מרשימות ביותר. (דצמבר 2016)

בלט ביאריץ חוזר לישראל במופע "סינדרלה" של הכוריאוגרף תיירי מלנדיין המאופיין בפרשנות בימתית חדשנית ומרהיבה. (פברואר 2017)

להקת ג'סיקה לאנג בניהולה האמנותי של הכוריאוגרפית ג'סיקה לאנג מארה"ב משלבת אלמנטים מדהימים של עיצוב ביצירות שלה והופכת את שפת הבלט הקלאסי ליצירה עכשווית ומרגשת. היא יוצרת שיתופי פעולה מיוחדים ומפתיעים והופכת את תהליך היצירה למסע רגשי נוקב וליצירה חזותית מרהיבה. (אפריל 2017)

היוצר הצרפתי פיליפ ז'נטי שב לארץ לאחר 10 שנים והפעם עם המופע החדש "נופים פנימיים" אותו יצר עם רעייתו מרי אנדרווד. ז’נטי משלב במופעיו מחול, תיאטרון, בובות, אביזרים ותאורה קסומה, ומציע לקהל הצופים מסע אל הפנטזיה והחלום. (מאי – יוני 2017)

מסין תגיע להקתה של וואנג יאבין ותעלה את היצירה "אופרת הירח".  יאבין היא כוכבת בסין, רקדנית אתלטית שזכתה לפרסום עולמי בריקודה המרשים בסרט "בית הפגיונות המעופפים". "אופרת הירח" היא יצירה על פי רומן סיני בן זמננו העוסק בסיפור אהבתה של אישה מודרנית, הנקרעת בין חלומה על קריירת מחול מטאורית בעולם האופרה הסינית לבין אהבתה לבעלה ולמשפחתה. היצירה היא פרי שיתוף פעולה בין קבוצת אמנים בינלאומיים עטורי פרסים ומשלבת טכניקות במה וקולנוע חדשניות, עם מחול עכשווי ומוסיקה, אסתטיקות מערביות ושרשים סינים עממיים. (יוני 2017)

מארצות הברית תגיע לביקור ראשון בארץ, להקת המחול אייזנהאואר בניהולה האמנותי של לורי אייזנהאואר: מלהקות המחול המודרני המובילות בארצות הברית. הלהקה תבצע מופע המשלב יצירות של מספר כוריאוגרפים בשילוב עיצוב תאורה ייחודי לכל יצירה. (יוני 2017)

"קרקסי במה" - סדרה חדשה וראשונה מסוגה בישראל:
כחלק מהרחבת הז'אנרים האמנותיים שמציג המשכן לקהליו תתקיים השנה לראשונה סדרה של קרקסי "נובו סירק" אמנותיים המשלבים אמנות קרקסית עם אמנות המחול והתיאטרון. הסדרה תציע בשנה זו 3 מופעים בינלאומיים מקנדה, מהונגריה ומאפריקה:

ID של קרקס אלואז הידוע מקנדה - מופע אנרגטי שבו עולם הקרקס העכשווי פוגש את העולם האורבני בו חיים בני הנוער של תקופתנו. המופע משלב תפאורה מרהיבה המלווה בקומיקס, סרטי מדע בדיוני וכתובות גרפיטי. (נובמבר 2016)

מהונגריה תגיע להקת רסירקל המשלבת את עולם הקברט והופעות בידור עם אלמנטים של קרקס מודרני, תאורה מרהיבה ומוסיקה מגוונת. אמני הלהקה הינם בעלי טכניקות קרקס וירטואוזיות ויכולות תיאטרליות ההופכות את המופע לטוטאלי. (פברואר 2017)

מאפריקה יגיע קרקס החושים "אימא אפריקה" שמשתתפיו אמנים בינלאומיים משבע מדינות באפריקה. המופע הוא הרבה מעבר לקרקס והוא מאפשר מבט חדש על אפריקה באמצעות מחול, מוסיקה, אקרובטיקה ותלבושות אמנותיות ססגוניות. (אוגוסט 2017)

בקיץ הבא יחזור בית האופרטה הממלכתי מבודפשט לאופרה הישראלית עם הפקה חדשה לחובבי הז'אנר של האופרטה "הרוזנת מאריצה" מאת אמריך קלמן בניצוחו של לאסלו מקלארי ובבימויו של מיקלוש גאבור קרני. (יוני 2017).

סדרות המוסיקה במשכן
הסדרה הליטורגית

הסדרה הסימפונית

סדרת ג'אז במשכן


מופעים לילדים ולכל המשפחה
שעת אופרה לילדים
גם השנה תמשיך הסדרה של שעת אופרה לילדים המגישה את סיפורי האופרות בשפה העברית, בתלבושות ססגוניות ובבימוי מלא בליווי פסנתר ובגובה העיניים של הילדים באכסדרת האופרה: "הנזל וגרטל" מאת הומפרדינק, "סינדרלה" מאת רוסיני, "תיבת ההפתעות", "חליל הקסם" ו"נישואי פיגרו" מאת מוצרט.
סדרת "צלילי קסם"
גם בעונה הבאה תגיש ניצה שאול את "צלילי קסם" הסדרה לילדים ולכל המשפחה בעריכתה ובהשתתפות רקדנים, נגנים וזמרים. ברוח הסדרה יעסקו הקונצרטים בילדותם של גדולי המלחינים ובסגנונות המוסיקה השונים. העונה: מוצרט, גריג, ויוולדי, דה פאייה, וסיפורה של המשוררת הישראלית מרים ילן שטקליס.


תוכניות חינוך ועבודה בקהילה

תוכניות החינוך לתלמידי בתי ספר

הפקות האופרה הקהילתיות
האופרה הישראלית מקיימת למעלה מעשור פעילות חברתית-קהילתית ענפה בכל רחבי הארץ, מתוך מטרה לחשוף קהל רב ככל הניתן לעולם האופרה, ולקרב אליה קהלים חדשים. במסגרת הפעילות הזאת מעלים צוותי האופרה יחד עם תושבי הקהילה הפקה אופראית בשפה העברית בשילוב קטעים אמנותיים המאפיינים כל קהילה. ההפקות הראשונות שהועלו היו "כרמן בתל אביב" בשכונת נווה אליעזר ו"הספר מהתקווה" בשכונת התקווה,
סיורים מאחורי הקלעים, טוקבקים והרצאות
.
אופרה לכולם
שישי בבוקר, שוק הפשפשים הומה, השמש יצאה, וכולם נהנים מבתי הקפה, מקניות בחנויות ובדוכנים, ובתוך כל זה פתאום נשמעת שירה של אריה מוכרת. אנשים נעצרים לראות מאיפה זה מגיע ונהנים לגלות את סולני האופרה שצצו להם משום מקום, לפעמים עוברי האורח מצטרפים אליהם בשירה ולפעמים סתם מתמוגגים ממופעי הרחוב, שמתבצעים גם במתחם שרונה בתל אביב ובשער יפו בירושלים.
בנוסף, מקיימת האופרה בשיתוף עיריית תל-אביב יפו מופעי אופרה קיציים בפארק הירקון לקהל הרחב בכניסה חופשית.

השנה תעלה האופרה "מאדאם בטרפליי" מאת ג'קומו פוצ'יני (ספטמבר 2016)
                                              רומאו ויוליה
 מומלץ
האופרה הישראלית - המשכן לאמנויות הבמה, שדרות שאול המלך 19, ת"א

מידע נוסף וכרטיסים: 03-6927777, www.israel-opera.co.il


בתמונה:אורה לפידות איריס פינק  עופר זק ושרית יוכפז

מאת:שרית יוכפז עורכת -חדשות תיירות ותרבות מלונות  ומסעדות

צילןם: יח"צ ודיוד  יוכפז

0 תגובות:

הוסף רשומת תגובה

Translate

אודות שרית יוכפז

שמי שרית יוכפז.
אני עתונאית מזה עשרים וחמש שנים.
אני בוגרת אונברסיטת בר אילן תעודת הוראה, הסטוריה וספרות, והמכללה למנהל למדתי תקשורת..
בעלת תעודת עיתונאית של "אגודת העיתונאים תל אביב", ו"אגודת העיתונאים הממשלתית".
כתבתי בעיתונות ארצית, מגזינים לנשים ולתיירות, מקומונים ואתרי אינטרנט.
הגשתי מזה 10 שנים פינה ברדיו קול חי FM93 בנושא תיירות תרבות וארועים מיוחדים.
בהמשך למדתי גם לימודי תעודה רפואה משלימה, איפור מקצועי (כדי שיהיה לי רקע לכתוב בנושאים הללו).
הרצאתי בנושאי תקשורת ועיתונות.
מתנדבת בשעות הפנאי ל"אגודה למען העיוור", ל"נשות הדסה" -סניף נר הלילה ומתנדבת למשמר האזרחי.
אוהבת ים, ספורט, בעלי חיים והום סטיילינג.

המגזין של שרית

במגזין זה תוכלו למצוא המלצות למשפחה בנושאים הבאים: אופנה, טיפוח ויופי, אקססוריז, בריאות, צרכנות, חדש על המדף, ספרים, תרבות, הצגות, סרטים, תערוכות, תיירות, טיולים יפים, ספא, מסעדות, ולייף סטייל.

עקבו אחרי בגוגל+

התמונה שלי

עיתונאית .גרה בת"א ישראל מייל: sarit0404@yahoo.com
מופעל על ידי Blogger.

ארכיון המגזין

רשומות פופולריות